Príprava na vyšetrenie a jeho priebeh
Lieky, ktoré pacient užíva trvalo (lieky od vysokého tlaku, na srdce, …) si môže pred CT vyšetrením užiť.
6 hodín pred vyšetrením je potrebné byť úplne nalačno, príjem tekutín nie je obmedzený, záleží na tom čo bude vyšetrené. Dostatočné pitie po vyšetrení je dôležité hlavne preto, aby sa pri podaní kontrastnej látky rýchlo a bez nadmernej záťaže obličiek vylúčila z tela von.
Vyšetrenia panvy alebo tráviacej sústavy si vyžadujú špeciálnu prípravu, aby bola dobre odlíšiteľná od ostatných štruktúr. Súčasťou vyšetrenia brucha a panvy je pitie vo vode rozmiešanej kontrastnej látky Urografín 20 ml. Ampulku kontrastne látky 20 ml treba vyliať do 1 litra vody. ½ litra vypiť večer 12 hodín pred vyšetrením a potom už nejesť. Zvyšok ½ litra vypiť ráno po zobudení CT vyšetrenie brucha u žien vyžaduje (až na malé výnimky) zavedenie tampónu do vagíny.
Pre vyšetrenie niektorých orgánov je potrebné podať kontrastnú látku vnútrožilovo.
Pri podaní kontrastnej látky sa občas môžu vyskytnúť skoré nežiaduce reakcie v podobe alergickej či alergii podobnej reakcii, ktoré je potrebné okamžite riešiť. Preto je nevyhnutné, aby ste ešte 30 minút po podaní kontrastnej látky zotrvali v čakárni CT pracoviska. Pokiaľ ste už v minulosti mali nežiaducu reakciu na podanie kontrastnej látky vnútrožilovo, informujte o tom už lekára, ktorý Vás na vyšetrenia posiela. Ten by mal s pracovníkmi CT pracoviska dopredu dohodnúť špeciálnu prípravu, aby sa predišlo nežiaducim účinkom. Túto skutočnosť treba zopakovať i personálu CT pracoviska.
Sprievodným javom samotného podania kontrastnej látky môže byť pocit tepla v celom tele, nutkanie na močenie, či pachuť v ústach. Tieto pocity však veľmi rýchlo odznejú. Celé vyšetrenie bežne trvá 10 – 20 minút.